Зворотній дзвінок
Зворотній дзвінок

Україна – надзвичайно привабливий ринок для застосування дронів. Чому? Наразі існує 2 причини. Військовий конфлікт на сході та стрімкий розвиток сільського господарства.

Хто в Україні створює дрони для агро? Які моделі представлені на ринку? Чим вони відрізняються? Читайте у серії наших публікацій!

Для довідки

PricewaterhouseCoopers – міжнародна мережа компаній, що пропонує професійні послуги у сфері консалтингу та аудиту, входить до “великої четвірки” аудиторських компаній.

Структура ринку

Історія багатьох моделей українських агродронів почалася в 2013-2014 роках. Тоді головним поштовхом стала війна на Сході України, а вже згодом – розвиток точного землеробства.

БПЛА можуть відігравати у точному землеробстві значну роль. Їх використовують для потреб моніторингу, точного обміру полів та як інструмент створення електронних карт. Наприклад, для подальшого диференційованого внесення азотних добрив. У цьому напрямку Україна лише на кілька років відстає від Європи та США. Там бум агродронів виник ще на початку 2010-х.

В Україні можна виділити 4 сегменти ринку агродронів:

  • вітчизняні виробники власних БПЛА;
  • компанії, що збирають дрони з комплектуючих (зазвичай, китайських);
  • дистриб’ютори та продавці імпортованих дронів;
  • сервісні компанії, які надають послуги із використанням БПЛА.

Українських компаній, які створюють власні дрони поки що небагато. Тим не менше, деякі з них здатні конкурувати із закордонними аналогами, і не лише ціною, але й функціональністю.

Сервісні компанії є інтеграторами безпілотних систем. Вони дають можливість познайомитись із технологією на практиці, протестувати її ефективність на власному господарстві.

ITEC SKIF

Київська компанія ITEC починала свій шлях, виробляючи БПЛА для розвідки. Сьогодні ITEC випускає не лише армійський БПЛА Patriot, але й SKIF – модель, що призначена для сільського господарства.

SKIF  БПЛА з крилом типу «Промінь», працює від електричного двигуна та запускається за допомогою еластичної катапульти.

ITEC SKIF

Це компактний дрон: вага 3,6 кг, розмах крил 1,5 м. Він може підніматись на висоту до 400 метрів і перебувати у небі до двох годин. SKIF здатен облетіти та відзняти на фото 1 500 гектарів за виліт.

SKIF має потужну камеру з матрицею 20 Мп. Камера дозволяє отримувати фотознімки роздільної здатності 3 см на піксель з висоти 120 метрів. Цього достатньо, щоб:

  • будувати високоточні ортофотоплани;
  • проводити обмір полів із точністю в 5-10 см!

Камера знаходиться в захисному ковпаку, який захищає її від пошкоджень при посадці. Посадка SKIF здійснюється за допомогою парашутної системи.

Модель обладнана GPS-маячком. Таким чином, місцезнаходження БПЛА можна побачити як на мобільному телефоні, так і в системі GPS моніторингу на комп’ютері.

БПЛА SKIF, підготовка до запуску

SKIF може розвивати швидкість до 70 км/год та працювати у радіусі 50 км, що є значним показником для агродронів

Налаштування перед польотом здійснюється за допомогою ноутбуку та спеціального ПО. Вагомим плюсом даної моделі є повна автономність роботи. Оператор налаштовує маршрут польоту, запускає дрон і далі лише здійснює контроль за польотом. Програмне забезпечення дозволяє дрону проводити обліт та фотозйомку самостійно, в автоматичному режимі. Таким чином мінімізується втручання оператора та підвищується точність робіт.

ITEC продовжує розвивати лінійку дронів SKIF. Виходячи з конкретних потреб аграрія, окрім базової версії, сьогодні існують такі моделі:

SKIF RTK  модель, призначена для проведення обміру полів. Дозволяє приймати РТК поправку сигналу GPS та здійснювати зйомку з точністю позиціювання до 20 см.

SKIF NDVI  модель, обладнана мультиспектральною камерою Mapir Survey 3. Рішення для більш ефективного моніторингу стану посівів.

SKIF MAPPER  модель з додатковим геодезичним обладнанням. Дозволяє робити якісні ортофотоплани з сантиметровою точністю.

Вартість комплексу SKIF в залежності від модифікацій становить від 300 000 до 500 000 гривень.

Сам комплекс має такі складові:

 

MegaDrone. SkyHunter MD-1

MegaDrone – молода команда зі Львова, займається створенням безпілотників з 2016 року. Компанія випускає дрони літакового типу SkyHunter MD-1 та MD-2 – вдосконалену версію, представлену в жовтні 2017 року.

Окрім SkyHunter, в модельній лінійці MegaDrone є дві моделі гексакоптерів – MD SMART та MD LITE.

За допомогою SkyHunter MD-1 можна створювати ортофотоплани, вносити трихограму, проводити обмір полів та розраховувати індекси вегетації (наприклад, у сервісі обробки даних DroneDeploy). А це практично основні завдання, які сьогодні ставлять перед агродронами.

БПЛА обладнаний двома електромоторами, має розмах крил 1,8 метра. Здатен піднімати до 0,5 кг корисного навантаження на висоту 500 метрів.

Зйомку виробник рекомендує проводити з висоти 150 метрів над поверхнею. Камера Canon s110, якими комплектують MD-1, на такій висоті здатна робити знімки роздільною здатністю 6-7 см на піксель. В залежності від бажаної якості фото, SkyHunter MD-1 може покривати площу від 600 до 1 200 гектарів за один виліт.

Політ SkyHunter MD-1, як і у випадку з БПЛА SKIF, повністю автоматизований і проходить по заданому маршруту.

SkyHunter MD-1

SkyHunter MD-1 – простий апарат, що не потребує спеціального обладнання для запуску. Запуск здійснюється «з руки», посадка відбувається прямо на фюзеляж. В повітрі MD-1 може перебувати до двох годин, віддаляючись від оператора на 45 кілометрів.

Завдяки своїй простоті, багатофункціональності та відносно невисокій вартості – від 69 000 грн в залежності від комплектації, SkyHunter MD-1 може стати БПЛА «першого вибору». Особливо для малих та середніх агропідприємств.

SkyHunter MD-1, вид згори

 

Matrix UAV. Катана-Агро

Matrix UAV  проект, який з’явився в середовищі волонтерського руху. За три роки команді вдалося перейти від саморобних БПЛА до виробництва оригінальних моделей дронів різного призначення.

«Катана» створювався як військовий безпілотник, але завдяки своїм характеристикам знайшов місце на агроринку.

Сьогодні Matrix UAV все більше уваги приділяє сільському господарству. Слідом за агромодифікацією «Катаны» було створено важку мультифункціональну платформу «Командор», призначену для внесення ЗЗР.

Matrix UAV «Катана-Агро»

«Катана-Агро»  це БПЛА легкого класу. Він простий і в управлінні, і в обслуговуванні. Значну роль у цьому зіграло перше функціональне призначення БПЛА – військова розвідка. Він створювався за принципом “запустив і забув”. Все, що потрібно від оператора, – намалювати польотний план пальцем на екрані планшету, увімкнути живлення та запустити БПЛА вгору. Решту – зліт, політ за маршрутом, виконання польотного завдання, посадку – апарат виконує самостійно, в автоматичному режимі. При цьому оператор має можливість керувати безпілотником під час польоту в ручному режимі.

«Катана-Агро» має заявлену дальність польоту по колу до 60 км, і може перебувати в повітрі до 80 хв. Вартість комплексу, до якого входять два БПЛА, сьогодні стартує від 300 000 грн.

 

Що обрати?

Український ринок агродронів лише зароджується. Технології активно розвиваються, і на ринку з’являються нові команди та проекти. Можна сміливо припустити, що через п’ять років список вітчизняних виробників налічуватиме десятки компаній з сотнями різноманітних моделей БПЛА. У подальшому розвитку ринку агробезпілотників буде сприяти поширення практик точного землеробства.

Сьогодні ж можемо говорити про декілька українських команд, які створюють свої дрони спеціально для сільського господарства, а саме: ITEC, AeroDrone, MegaDrone, Matrix UAV, Kray Technologies, AgriEYE та AgroDrone.

Вибір безпілотника – питання без однозначної відповіді. Важливим є і ціна, і комплектація. Компаніям, які хочуть використовувати дрони у своїй роботі, необхідно виходити з того, які завдання та в якому об’ємі вони повинні будуть виконувати.

Без проведення навчання персоналу користуванню дроном, обробки та інтерпретації отриманих даних, дрон може не використовуватись на повну. Саме тому до вибору потрібно підходити комплексно.

Ми вже готуємо ґрунтовний матеріал, що розкаже як правильно обирати агродрон та на що аграрію необхідно звертати увагу при виборі. Поки що – коротке порівняння агродронів українського виробництва, представлених у нашому огляді.

ITEC SKIF –найбільш автоматизований та захищений дрон українського виробництва. Має декілька модифікацій апаратів різного призначення, простий у використанні, з високими характеристиками продуктивності. Це надійний дрон для великих виробників та агрохолдингів.

MegaDrone SkyHunter MD-1  універсальний дрон “першого вибору” для малих та середніх підприємств. Найкращий варіант за співвідношенням “ціна-якість”, має широкий спектр застосування та низьку вартість ремонту і обслуговування.

Matrix UAV «Катана-Агро»  легкий дрон для малих та середніх підприємств. Функціональний, але дорожчий у порівнянні з SkyHunter MD-1.

У другій частині нашого огляду агродронів ми розкажемо про великі апарати від українських виробників, що здатні проводити внесення засобів захисту рослин. 

 

Консультант
Залиште контакти та отримайте безкоштовну консультацію!

    Дякуємо!
    Ваша заявка вже обробляється

    Незабаром ми з Вами зв’яжемося