Зворотній дзвінок
Зворотній дзвінок

18 вересня в TERMINAL Z відбудеться Х Міжнародна конференція «Ефективне управління агрокомпаніями» (LFM). Під час Діалогу «Найбільший проект цифровізації моніторингу в українському агрохолдингу” Вілл Уеллс, засновник і СЕО Hummingbird Technologies, Георг фон Нолкен – СЕО Continental Farmers Group і засновник SmartFarming Артем Бєлєнков, обговорять використання цифрових технологій моніторингу посівів у великих агрохолдингах, рішення по автоматизації агромоніторінгу та виробничу, економічну доцільність використання таких рішень в реаліях українського агробізнесу.

Чому це важливо для сільського господарства? Тому що аграрна галузь – одна з небагатьох, де важливої для виробництва інформації дійсно дуже і дуже багато. У неї різна структура і отримати її можна з різних за своєю природою джерел. На кінцевий результат у рослинництві впливають десятки чинників. Я спробував структурувати ці чинники. Відразу попереджаю – це далеко не вичерпний перелік!

Фактори, що впливають на результат у рослинництві

Всю інформацію можна розділити на 4 ключові блоки: ґрунт, метеоумови, операції, посіви. Інформація щодо ґрунтів, метеоумов та операцій по суті є причиною, а інформація щодо посівів – її наслідком. Давайте пройдемося по кожному з блоків.

Весь об’єм даних, що можна отримати з поля, умовно розділяється на статичну та динамічну інформацію. Під статичною я маю на увазі ті дані, що не змінюються протягом 2-3 виробничих сезонів. Динамічна інформація, наприклад, як вологість ґрунту та повітря, кількість сходів рослин та їх стан, інформація про проведені операції і хвороби посівів, потребує постійного моніторингу, збору та аналізу. 

Щоб уся описана вище інформація перетворилася на дані, її необхідно оцифровувати та структурувати. В рамках збору інформації потрібно провести агрохімічний аналіз ґрунту, просканувати ґрунт на предмет його структури та електропровідності, наявності ущільнень, створити матрицю рельєфу.

Для проведення повноцінного метеомоніторингу необхідно встановити стаціонарну метеостанцію та мобільні метеостанції на техніку для збору інформації про температуру, вологість повітря та швидкість вітру. Також потрібно підключити датчики вологості та температури ґрунту і польові датчики для збору інформації щодо реальних опадів.

Для комплексного аналізу проведених операцій техніка обладнується системами моніторингу висіву, внесення добрив та ЗЗР, датчиками моніторингу глибини обробітку ґрунту і підключити все до бортових терміналів. В ідеалі, також варто збирати інформацію з CAN-шин і систем GPS-моніторингу.

Щоб забезпечити регулярне надходження даних щодо стану посівів, необхідно підключити систему супутникового моніторингу, як мінімум супутники Landsat і Sentinel. Критично важливо використовувати дрони для визначення проблем у виконаних операціях, аналізу динаміки вегетації і направляти агрономів на проблемні точки. Регулярний скаутинг дозволяє збирати дані для визначення хвороб, шкідників, грибків та інших проблем. На комбайни необхідно поставити системи картування врожайності – без цього не побудуєш повноцінну аналітику! Це великі інвестиції та величезний шматок роботи з впровадження змін. А тепер уявіть, який обсяг даних буде генерувати така інфраструктура.

Як використовувати Big Data в агросекторі?

Великі дані можна використовувати для прогнозування, але в першу чергу потрібно проводити аналіз результатів виробництва для пошуку шляхів підвищення його ефективності. Давайте візьмемо реальний приклад, тільки спростимо й округлимо всі цифри, щоб було зручніше рахувати.

Поле 100 га. Середня врожайність кукурудзи на 50 га – 12 т, на інших 50 га – 9 т. У чому проблема, звідки така різниця? Вся статична інформація щодо поля – ґрунт, рельєф, карти продуктивності і т. д. не дає відповіді на це питання. Проаналізувавши блоки динамічної інформації, ми отримуємо наступні висновки:

  • на 15 га глибина обробітку ґрунту (розпушування) становила 29 см і не дозволила зняти плужну підошву, яка знаходилась на глибині 32-35 см;
  • на 20 га швидкість посіву сівалкою Challenger перевищувала допустиму – замість 8 км/год операція проводилася на швидкості 12 км/год;
  • на 15 га внесення ЗЗР проходило на наступний день після іншої частини поля та виконувалося в дощ.


Недоотриманий дохід по полю склав більше $25 000. А тепер уявіть, скільки грошей можуть додатково отримувати аграрії в масштабах країни. Давайте порахуємо. В Україні більше 32 млн га ріллі. Припустимо 1 га = 1 осередок даних, в кожній такій клітинці є як мінімум:

  • > 10 параметрів ґрунту;
  • > 5 метеопоказників (в динаміці);
  • > 10 показників по КОЖНІЙ операції (а операцій точно більше 5);
  • > 5 показників по посівах (у динаміці).

Як результат, ми маємо сотні, якщо не тисячі залежностей та взаємозв’язків на кожен з 32 мільйонів га землі. А тепер давайте подивимося, що відбувається всередині кожного такого осередку.

На кожен гектар землі, на кожну клітинку даних ми збираємо:

  • 100 пікселів регулярних супутникових даних;
  • 300 полігонів по КОЖНІЙ виконаній операції (аж до даних по кожній секції, висівного апарату в кожному);
  • 70 000 рослин, за якими можна відслідковувати стан;
  • 4 000 000 пікселів з одного польоту дроном.

Ось це і є big data у сільському господарстві. В майбутньому це дозволить чітко розуміти всі взаємозв’язки, що і як впливає на результат. Раніше не було таких можливостей – для вивчення впливу того чи іншого фактору необхідно було робити цілий RnD-проект. Але дуже скоро всі агровиробники зможуть самі фактично стати RnD-центрами. Вони будуть самі досліджувати кожен гектар своїх полів і приймати рішення на підставі даних.

Я, як ніхто інший, розумію, що в реальному світі поки ми, скоріше, говоримо про великий обсяг інформації, з яким потрібно щось робити. Але дорогу здолає той, хто йде! А big data в агробізнесі осилять ті, хто зможе об’єднати свої зусилля.

Один у полі не воїн.

Ще більше корисного та важливого для автоматизації Вашого бізнесу можна буде дізнатися під час Х Міжнародної конференції «Ефективне управління агрокомпаніями» (LFM), що відбудеться 18 вересня. LFM – це єдина бізнес конференція в Європі, що повністю покриває всі аспекти управління аграрним бізнесом. Поспішайте приєднатися і бути з лідерами в центрі основних аграрних подій. Реєстрація на конференцію за посиланням: http://bit.ly/2HfQOEc

Консультант
Залиште контакти та отримайте безкоштовну консультацію!

    Дякуємо!
    Ваша заявка вже обробляється

    Незабаром ми з Вами зв’яжемося