Зворотній дзвінок
Зворотній дзвінок

В останні роки масив опублікованих відкритих даних з боку органів влади зростає. А це той ресурс, який сприятиме зростанню як сільськогосподарської галузі, так і економіки країни в цілому.

Яка практична цінність відкритих даних?

Відкриті дані — це новий ресурс, який має значний економічний потенціал. За даними McKinsey & Company, ринок відкритих даних у світі може досягати 3,2 трлн дол. США. А в країнах ЄС прямий ефект від відкритих державними органами даних складає 55,3 млрд євро. За прогнозами, до 2020 року очікується зростання цього значення на 36,9%.


Відкриті дані дозволяють вплинути на економічну ефективність компанії через кілька каналів.

  • По-перше, такий ресурс дозволяє приймати оптимальні рішення як на операційному, так і на стратегічному рівнях. Чим більше інформації про ринок буде у розпорядженні компанії, тим ефективніше вона зможе працювати. Сучасні технології дозволяють оперативно проводити складний аналіз значних масивів даних.
  • По-друге, на базі цих даних створюються нові послуги та продукти. Наприклад, вони відкривають можливості для створення сервісів, які б були персоналізовані та орієнтувалися на потреби конкретних Клієнтів.
  • По-третє, ці дані узгоджують попит та пропозицію. А також сприяють справедливій конкуренції, оскільки усі гравці на ринку володіють інформацією.

Таким чином, відкриті дані мають прямий та опосередкований впливи на економіку. Прямий проявляється у вигоді, яку отримують компанії, що розробляють нові продукти чи послуги з використанням відкритих даних.

Опосередкований вплив — це вигода, яку отримують користувачі розроблених на основі відкритих даних товарів чи послуг. Шляхом використання цих послуг Клієнт підвищує свою ефективність та продуктивність на ринку.


Відкриті дані в українському агросекторі

Україна перебуває на ранньому етапі розвитку системи відкритих даних. За оцінкою tapas.org.ua, обсяг ринку відкритих даних у 2017 році — на рівні 0,19-0,23% ВВП або від 213 до 258 млн дол. США. Якщо враховувати й опосередкований вплив, то значення зросте до 746-903 млн дол. США або 0,67-0,81% ВВП.

Сільське господарство — важливий сектор економіки України. Воно приносить майже 14% сукупної доданої вартості. В цій сфері вже досить активно використовуються відкриті дані. Зокрема, реєстр пестицидів і агрохімікатів — один із найпопулярніших за відвідуваністю наборів відкритих даних на Єдиному державному веб-порталі.

Компанія SmartFarming — один із прикладів того, як можна використовувати потенціал відкритих даних. Компанія пропонує аграріям послуги, що допомагають підвищувати ефективність їхньої діяльності, використовуючи відкриті геопросторові дані з різних джерел.

Як SmartFarming застосовує відкриті дані у своїй діяльності

Потрібно проявляти активність у пошуку необхідних даних. Якщо є конкретна задача, для вирішення якої необхідні відкриті дані — тоді “хто шукає, той завжди знайде”. Коли нашій команді необхідні певні дата-сети, ми звертаємось у відповідні установи аграрного спрямування водного чи лісового господарства.

Якщо компанія знає, що певний дата-сет існує — потрібно відвідувати open data хакатони чи інкубатори. І там допоможуть віднайти й відкрити необхідні набори,

Вадим Остапенко, спеціаліст SmartFarming

Компанія використовує відкриті дані для моніторингу стану посівів, визначення площі земельних ділянок та аналізу якості ґрунтів.

Зокрема SmartFarming користується відкритими даними з Державного земельного кадастру та даними Міністерства юстиції. Також зручним сервісом для розуміння інформації про господарства, з якими співпрацює компанія, є система YouControl. Публічна кадастрова карта дозволяє встановити цільове призначення, орендарів та власників конкретної земельної ділянки.

Окремим шаром геопросторових даних є інформація щодо ґрунтів. Є інформація у вільному доступі з окремих державних метеостанцій. Ці дані використовуються для прогнозів розвитку рослин у різних регіонах.

Дані дистанційного зондування землі дозволяють здійснювати оцінку стану полів загалом й досліджувати динаміку розвитку сільськогосподарських культур та проводити актуалізацію контурів полів.

Є ще не відкриті дані, які б могли підвищити ефективність сільського господарства. Це актуальні дані щодо родючості Інституту охорони ґрунтів України. Інформація з метеостанцій вздовж магістралей дозволила б покращити прогнози погоди, та й загалом моделювання різних процесів в агросфері. Також варто відкрити інформацію, отриману під час створення ортофотопланів населених пунктів. Важливо, щоб ця інформація оприлюднювалась і була загальнодоступною.

Використання відкритих даних спеціальними сервісами та додатками — перспективний напрямок в агробізнесі. Наприклад, сьогодні аграрним компаніям були б актуальні ресурси, подібні до YouControl, які дозволять відстежувати широкий спектр інформації в аграрній сфері. Дуже цікавими виглядають сервіси, які б збирали статистику в сільському господарстві та давали зведену інформацію в зручному інтерфейсі. Цими даними користувалися б і банки, і страхові компанії,

підсумовує Вадим Остапенко

За матеріалами сайту tapas.org.ua

Консультант
Залиште контакти та отримайте безкоштовну консультацію!

    Дякуємо!
    Ваша заявка вже обробляється

    Незабаром ми з Вами зв’яжемося