facebook pixel
Зворотнiй дзвінок
Зворотнiй дзвінок

Чим більший земельний банк, тим складніше ним управляти. Чим менший відсоток земельного банку оцифровано, тим більше можливостей для шахрайства. Електронна карта полів – фундамент, на якому стоїть точне бюджетування витрат, прогнозування врожаю та планування надходжень. Це необхідний елемент в оптимізації витрат та зменшенні рівня нецільового використання коштів. Точний контур також є базою для інструментів точного землеробства – при впровадженні паралельного водіння, диференційованого внесення добрив та ЗЗР,  роботі з системами farm management та контролю техніки. Сам процес обміру полів можна поєднати з проведенням відбору проб грунту, моніторингом за станом посівів, створенням ортофотопланів, що дозволяє окрім точного контуру отримувати набори даних про рельєф поля або стан вегетації рослин, необхідних при роботі з технологіями точного землеробства. 

Проте наша головна ціль при проведенні обмірів – отримати точну площу та контури. Чому це так важливо? Припустимо, ми обробляємо 5000 га землі. Візьмемо одне поле з кукурудзою на зерно. По документах чи словах агронома, площа нашого поля 20 гектар. Поле неправильної геометрії, межує з лісосмугою чи прилягає до закинутого зрошувального каналу. І в одному місці лісосмуга розрослась чагарником, в іншому у нас польова дорога, а через поле проходить ЛЕП. З іншої сторони сусід захопив лишню полосу. І от фактична площа вже не 20 гектарів, а 19,7 га. Якщо наша врожайність 7,5 тон/га, значить з цих 0,3 гектарів технічних втрат ми недоотримали 2,3 тон врожаю, що при ціні кукурудзи в 150 дол/т становитиме 340 доларів. Екстраполюємо такий відсоток втрат на все господарство, і ми по факту маємо вже 4930 га, мінус 525 тони кукурудзи врожаєм, та недоотримання 78 750 доларів доходу. Це звичайно грубий підхід, але як свідчить наш досвід оцифрування полів, в Україні відсоток неспівпадіння площ через технічні втрати може бути 3-9% в залежності від регіону.

Якщо ви обробляєте 50-100 га та добре знаєте своє поле, невелика похибка незавдасть великих збитків. Тому зазвичай фермери не переймаються за «втрачені» метри. Але якщо в обробці десятки тисяч гектарів, то навіть 1% площ, що не збігаються будуть призводити до значних втрат.

Ось, наприклад статистика по одному з наших проектів, де неспівпадіння даних про площу в наявності підприємства і реальних показників, склало 3,8% або трошки більше 3000 га.

Без точного контуру:

Як проводити обмір поля

Є декілька найбільш поширених способів отрримання точних контурів. В основному вони відрізняються між собою за точністю отриманих даних, вартості 1 гектару в грошах та часі. Я не буду розповідати про всі підходи, а зупинюсь на найбільш оптимальних в наших реаліях:

Використання карт

Можна відкрити загальнодоступні карти Bing, Google Earth, або ортофотоплани з кадастрової карти. В режимі онлайн переглянути супутникові знімки, які доступні в архіві. Обравши актуальні знімки, можна обвести контури своїх полів вручну і отримати їх площу.

Це швидкий і простий метод, але він працює за принципом лотереї. Чому? Може скластися так, що знімок буде надто застарілим. Не рідкість, коли одне поле можна просто не відрізнити від іншого. Оскільки для отримання знімків поверхні Google використовує Landsat 8, похибка може становити більше 15 метрів.

Плюси:

Мінуси:

Метод підійде невеликим господарствам, які знають місцезнаходження своїх ділянок і які хочуть хоча б візуалізувати поля на інтерактивній карті.

Приклад неспівпадіння контурів полів на картах та реальним землеобробітком. Знімки з дрона.

Об'їзд поля 

Автомобіль з GPS-трекером об’їжджає поле по периметру. Для більшої точності варто використовувати RTK. 

RTK – це технологія, яка коригує GPS сигнали в реальному часі. Це дозволяє мінімізувати похибку з 5 метрів до десятків сантиметрів. Трек руху записується та оцифровується, а ви отримуєте контур та площу поля по периметру, без врахування втрат в середині поля.

Плюси:

Мінуси: 

Невеликі господарства часто використовують дані з автопілотів техніки, для отримання контуру. Такий обмір можна проводити під час польових робіт, проте тут як і з об'їздом є проблеми з точністю.

Обмір контурів поля по супутникових знімках

Сьогодні комерційні супутники можуть видавати точність до декількох сантиметрів на піксель, проте навіть з використанням платних сервісів ДЗЗ, навряд чи вдасться.

Плюси: 

Мінуси:

Це оптимальне рішення при інвентаризації великого земельного банку, який достатньо щільно згрупований. Це зручніше, дешевше  та точніше за об’їзд, плюс на додачу можна отримати ортофотоплани полів.

Обмір поля дроном

Для обльоту ділянок буде потрібен навчений екіпаж, власне, сам дрон. Варто використовувати дрони з PPK або RTK модулем, щоб отримати максимальну точність.

Під час польоту дрон робить велику кількість знімків, які частково накладають один на один. Це дозволяє отримати деталізовані ортофотоплани. Через те, що висота польоту дрона зазвичай становить 100-300 метрів над землею є можливість отримати знімки з роздільною здатністю декілька сантиметрів на піксель.

Обладнання, яке ми використовуємо в своїй роботі

Для прив'язки знімків до координат на місцевості знадобиться допомога ГІС фахівця, який «збере» з тисяч знімків ортофотоплани з прив’язкою координат, на основі чого створюється електронна карта поля з даними про площу. 

Дрон дозволяє отримати контур, площу, ортофотоплан поля та матрицю рельєфу з точністю до 20 см. А його використання дозволяє виявити придатні та не придатні ділянки для обробітку, уточнити розбіжність площ ділянок на папері та тих, які є в реальності. 

Плюси:

Мінуси: 

В «no fly» зонах біля аеропортів, військових і інших режимних об'єктів потрібно за 10 днів до вильоту отримати дозвіл і погодити виліт зі службовцями об'єкту.  

Опирайтесь на ваші потреби. Якщо ви досі працюєте лише з паперовими картами – спробуйте оцифрувати ваші поля хоча б на Google maps. Якщо ви плануєте, або вже використовуєте технології точного землеробства – літайте дроном чи замовляйте таку послугу.

Сьогодні дрони – це найшвидший і найточніший метод обміру полів. За один виліт дрон може обробити кількасот гектар. Екіпаж за день обробить до 2500 га. А похибка отримання даних є найнижчою серед усіх інших методів.

 

 Сервер Акімов, СЕО SmartDrones

Поділитись цією статтею:
Консультант
Проконсультуйтесь на цю тему з Експертом

Телефонуйте за номером +38 067 829 10 80
або залиште свої контактні дані і ми з вами зв'яжемося

Підписатись на наші новини

Доброго дня!

Дякуємо за інтерес до наших послуг.

Залиште свої контакти і наш менеджер зв'яжеться з Вами і надасть всю необхідну інформацію

Зворотнiй дзвінок