facebook pixel
Зворотнiй дзвінок
Зворотнiй дзвінок

Застосування інформаційних систем для моніторингу ґрунтів і посівів забезпечує зменшення невиробничих витрат.

Нині весь процес точного землеробстватісно пов’язаний з роботою із різними електронними картами — полів, неоднорідних властивостей ґрунту, внесення міндобрив тощо. Саме тому одним із основних елементів цієї системи є сучасне програмне забезпечення, яке дасть змогу обробляти великий обсяг картографічної інформації різного формату, дані лабораторного аналізу ґрунту, накопичувати інформацію по полях, готувати завдання для проведення технологічних операцій тощо. Спробуємо надати власні рекомендації щодо оптимізації цих складних і витратних процесів, що за правильних підходів дозволяють заощадити величезні кошти.

Перший крок на етапі підготовки

Маючи досвід упровадження різних проектів щодо обліку земельного банку, ведення електронних паспортів полів і технологічних карт, систем управління технікою, а також супутникового моніторингу посівівдля десятків агрохолдингів України та країн СНД, які разом обробляють понад 1 млн га, можу впевнено стверджувати наступне: основою і першим етапом для будь-якої роботи має стати отримання точних контурів полів. Від наявності якісних контурів і розуміння розміру площі полів залежить усе — від формування бюджету на початку року до планування сівби, створення карт диференційованого внесення добрив тощо. Два основних напрями для отримання точних контурів, які ми використовуємо для своїх клієнтів — обмірювання контурів полів із застосуванням професійних приладів і високоточного сигналу та створення карт за матеріалами архівної космічної чи аерофотозйомки. Ми рекомендуємо для господарств, що орендують понад 10 000 га, застосовувати космічну зйомку. Досвід свідчить, що це дає не лише якісні контури полів, а й актуальну фотографію місцевості (можна зрозуміти, де з’явилися кущі, де заболоченість на полях), мережу автомобільних доріг, гідрографію. Наприклад, працюючи з одним із українських агрохолдингів, що має в оренді близько 40 000 га, завдяки матеріалам космічної зйомки встановили понад 1 500 га, що були непридатні для обробітку, але на обробіток яких щороку виділялися значні кошти. Економія становила більше 1 млн на рік. А якщо до такої роботи додати побудову системи електронного земельного кадастру з усіма земельними паями на карті, прив’язкою реєстрів договорів, то потенціалу для заощаджень і підвищення ефективності можна знайти набагато більше.

Агрохімічне обстеження ґрунту

Маючи інформаційну систему з точними електронними контурами та паспортами полів, можна переходити до наступного етапу — проведення агрохімічного обстеження ґрунтів. Цей етап є принципово важливим, тому що від якості отриманих даних по неоднорідних властивостях ґрунту залежать розрахунки внесення добрив і кінцева врожайність. Використовувати у землеробстві аналізи однієї загальної проби з поля — будь то дані «Центрдежрродючості» чи сучасних нових лабораторій, непрактично. Насправді потрібно розбивати поля на елементарні ділянки (5 або 10 га) і робити один змішаний зразок із кожної з них — тільки тоді на основі лабораторних даних можна ухвалювати якісь рішення щодо застосування добрив. Так само постає питання вибору лабораторії для досліджень ґрунту. Наведу ще один приклад останніх наших проектів у двох агропідприємствах, в оренді яких знаходиться приблизно по 5 000 га. Одне з них відбирало проби за елементарними ділянкам у 5 га і робило базовий аналіз (NPK, гумус, кислотність) у державних лабораторіях. Друге господарство працювало з ділянками, що мали площу 10 га, а також послуговувалося базовим аналізом у нових сучасних лабораторіях. Бюджет у кожного з господарств становив близько 225 000 грн. Тобто в межах одного бюджету можна спланувати різні варіанти роботи, з фокусом на якість аналізів або на кількість елементарних ділянок. Проте в будь-якому разі бюджет потрібен великий, тому аграрії повинні шукати можливості для його оптимізації.

Супутниковий моніторинг

Сьогодні існують два джерела інформації, що можуть допомогти не лише оптимізувати відбір зразків ґрунту, а й ухвалювати більш правильні рішення щодо проведення тих чи інших технологічних операцій у рослинництві. Цими джерелами є:

Використання таких джерел інформації дасть змогу оптимізувати бюджет на агрохімічне обстеження — розбивати на елементарні ділянки потрібно буде тільки там, де отримали гірші показники врожайності або біомаси, а де отримали добрі показники робити лише по кілька відборів. Із нашого досвіду, оптимізація може сягати 30–40% бюджету на агрохімічне обстеження, що повністю окупає інвестиції в супутниковий моніторинг.

Аналіз інформації та ухвалення рішень

Маючи всю інформацію в програмному забезпеченні та підкладаючи різні карти, контури полів, карти сівозмін, урожайності, розвитку біомаси та карти неоднорідних властивостей ґрунту, агрокомпанія має провести розрахунки, установити потенційну родючість цих ґрунтів, розробити технології вирощування культур, рекомендації щодо систем удобрення, обробітку ґрунту тощо. Агрокомпанія може зробити це самостійно, якщо має відповідних кваліфікованих працівників, а може звернутися до досвідчених консультантів. Після отримання конкретних рекомендацій ухвалюють рішення щодо проведення тих чи інших технологічних операцій і забезпечення техніки необхідною інформацією — картою внесення добрив або сівби насіння. Програмне забезпечення дозволяє створити карту, оперативно вивантажити її в обмінному форматі і завантажити в бортовий комп’ютер/дисплей. Підсумовуючи все вище написане, хочу сказати, що системний підхід до впровадження точного землеробства, особливо в частині інформаційного забезпечення ухвалення рішень, значно підвищує ефективність такого впровадження. Інвестуючи в розвиток точного землеробства, компанія має із самого початку планувати інформаційну інфраструктуру та джерела отримання інформації.

Поділитись цією статтею:
Автор
Артем Бєлєнков
Засновник
Консультант
Проконсультуйтесь на цю тему з Експертом

Телефонуйте за номером +38 067 829 10 80
або залиште свої контактні дані і ми з вами зв'яжемося

Підписатись на наші новини

Доброго дня!

Дякуємо за інтерес до наших послуг.

Залиште свої контакти і наш менеджер зв'яжеться з Вами і надасть всю необхідну інформацію

Зворотнiй дзвінок