10 січня 2017
Завантажити агробізнес в CLOUD

Дедалі частіше в АПК застосовують ІТ-технології. Сьогодні інноваційні розробки можна використовувати в усіх галузях агробізнесу, і якщо раніше за технологічні інновації й системи автоматизації компанії платили шалені гроші, то вже зараз IT-технології стали доступними. Тепер «небесні технології» коштують не захмарно. Чотирнадцять IT-компаній протягом дев’яти годин представляли свої розробки на І-му Всеукраїнському форумі з ІТ-технологій у АПК «Smart Agro Forum», організованому виставковою компанією «Революшн Експо».

ВЛАСНА МЕТЕОСТАНЦІЯ

Компанія «ІТ Агро» презентувала сучасні методи оптимізації агрономічних технологій. Керівники проекту Meteotrek Вадим Кочевих і Леонід Власов показали цікавий продукт — метеостанцію для агросектору, система якої дає оцінку реальної ситуації на полях через погодні умови. За словами Вадима Кочевих, метеостанція може стати як доповненням до вже існуючих систем і програм, так і першим кроком на шляху до використання автоматизації підприємства й переходу на більш ефективні технології управління. «Наразі ми почали з контролю вітру і опадів, але вже весною презентуємо розробки з більшою кількістю параметрів та розширеною територією покриття, – зазначає Леонід Власов. – Будь-яку кількість користувачів можна об’єднати в групу, створити права доступу до окремих датчиків, що показуватимуть загальну інформацію. Можемо об’єднати метеостанції для виведення інформації відразу на декількох користувачів». Метеостанції поки що обмежені довжиною кабелю, але компанія Bitrekпрацює над розробкою безпровідних модулів, які забезпечуватимуть точні показники моніторингу вологості ґрунту. За словами Леоніда Власова, модулі будуть розміщуватись на полях і передаватимуть дані на центральну станцію.

СИСТЕМА БЕЗПЕКИ АГРОХОЛДИНГУ

  Про систему безпеки SOVA для сучасного агрохолдингу розповіла керівник відділу продажів міжнародної компанії FF-Group Олена Довгопола. За її словами, ця система дозволяє максимальне виключення людського фактору в процесі забезпечення безпеки підприємства, в її основі – класична система відео-нагляду. «Головна особливість SOVA полягає в об’єднанні всіх параметрів і даних з різних систем в одну чітку картинку з аналізом загальної ситуації, – розповідає Олена Довгопола. – Така система може бути встановлена віддалено, в центральному офісі, де приймаються управлінські рішення. Тобто системи контролю встановлюються на переферійних ділянках, де відбувається завантаження-вивантаження, доставка та інші роботи, але головний «мозок» цієї системи — моніторинговий центр, куди надходять дані з усіх об’єктів». Експерт радить насамперед контролювати місця, де триває робота з товарно-матеріальними цінностями компанії. Це можливо з допомогою будь-якої системи – відео-спостереження, охоронної чи пожежної сигналізації, системи доступу чи контролю технологічних рішень, програми 1С. Всі вони можуть бути інтегровані в систему безпеки. «Якщо говорити про встановлення системи на елеваторі, то тут головний контроль полягає за процесом завантаження і відвантаження зерна, – пояснює Олена Довгопола. – Ми знаємо, що облік на агропідприємствах відрізняється від обліку торговельного підприємства. У агрокомпаній основними показниками є не кількість і асортимент, а якість і вага продукції. На елеваторах, де працюють наші програми безпеки, насамперед, встановлено системи розпізнавання номерних знаків. Це зроблено для того, щоб мати інформацію — коли, хто і навіщо перебував на території. Крім того, проводиться постійний контроль над роботою лабораторії. Програма налаштована так, що по кожному аналізу можна побачити відеоряд по забору сировини для аналізу і його результати». Отримувати інформацію і звітність системи SOVAможна з будь-якого обладнання – планшет, смартфон. Ця система схожа на конструктор, з якого можна вибрати опції, зважаючи на бізнес-процеси підприємства.

ПРИСКОРЕННЯ БІЗНЕСУ

  Компанія «Галактика» вже 30 років розробляє і постачає ІТ-рішення для середніх і великих підприємств. Центр розробки знаходиться в Білорусі, але продуктами компанії користуються вже в десятках інших країн. Найбільш відомі й поширені продукти — системи автоматизації. «Маємо спеціалізовані рішення управління виробництвом, фінансами, ремонтами обладнання, електронний документообіг, — розповідає керівник відділу продажу корпорації «Галактика» Олександр Хуторний. — Наші системи допомагають організувати взаємодію в компанії й мінімізувати кількість зайвих операцій, що дозволяє підвищити її ефективність». Найбільш відомою є система Галактика ERP, яка належить до класу «відкриті системи». Вона дозволяє без переналаштування і перепрограмування додавати користувачів, комп’ютери, модулі, додаткові програми і служби адміністрування, не залежить від структури і довжини сегментів мережі. Система Галактика ERP може бути легко портована між описаними в документації платформами без втрати функціональності, даних і властивостей (MS SQL, Oracle, Pervasive, Windows і Unix платформи). Також вона може взаємодіяти і функціонувати з іншими продуктами або системами. За підрахунками Олександра Хуторного, встановлена система на підприємстві окупається протягом року. За словами генерального директора ТОВ «Пересічанський маслоекстракційний завод» Сергія Фурсова, завдяки використанню системи Галактика ERPсвоєчасно формуються дані для підтримки прийняття управлінських рішень, оптимізовані роботи підрозділів логістики та збуту за рахунок оперативного забезпечення їх достовірною інформацією, тісно інтегровані між собою філіали і підрозділи компанії, значно скорочено час на отримання консолідованих звітів по всій групі компаній.

ЗЕМЕЛЬНА КУХНЯ

В компанії SmartFarming переконані: підвищення ефективності агропідприємства розпочинається з контролю земельного банку. «Ми можемо підвищувати ефективність, запроваджувати нові технології й точне землеробство, але все завжди залежить від землі. Завдяки системі з управління земельним банком можна впливати на бюджет і виробництво. Тому що розподіл коштів, як правило, відбувається на 1 га і тому важливо з точністю знати, який за розміром земельний банк, коли і як оформлені договори з пайовиками, структурувати документообіг», — зазначає керівник SmartFarming Артем Белєнков. У своєму виступі експерт розповів, як компанія вибудовує систему управління земельним банком. «Ця система — своєрідний стандарт, «must have», до якого потрібно рухатися. Оскільки близиться земельна реформа (орієнтовно з 2018 року), то це буде величезним плюсом для компаній: вони матимуть можливість капіталізувати, викуповувати земельні ділянки і створювати цілі масиви, — розповідає Артем Белєнков. — І наразі компанія рухається до системи вибудови взаємовідносин, як важливої складової в управлінні земельним банком. Тут є безліч речей з точки зору організації роботи, підходу в управлінні проектами, з точки зору вибудови взаємовідносин між людьми в компанії». За підрахунками SmartFarming, агропідприємства щорічно втрачають 5% земельного банку через неефективне управління. Це можуть бути пайовики, які не подовжують договір, чи ділянки землі, які не обробляються. А 10% сплаченої орендної плати прямує не за призначенням через порушення площ. «Одним із найголовніших питань у побудові системи управління земельного банку постає вибудова взаємовідносин з пайовиками. У компаніях, які займаються продажами, є CRM-системи: враховуються відносини клієнтів, стадії перемовин, результати зустрічей. І для побудови системи управління земельним банком потрібна аналогічна система», — переконаний Артем Белєнков.

КОНТРОЛЬ З ПОВІТРЯ

Можливість кожній ділянці землі дати саме те, що потрібно, — це вже не фантастика, а цілком реально зробити, використовуючи дрони або безпілотні літальні апарати. Завдяки цій повітряній техніці можна зощадити кошти, не накопичувати надлишків добрив у рослинах і не витрачати кошти на зайві ЗЗР. Безпілотні літальні апарати збирають дані, які виходять за межі можливостей людського ока, бачать відмінності в температурі й навіть розпізнають захворювання та наявність шкідників. Завдяки техніці можна накопичувати всю інформацію по кожному окремому гектару впродовж років та аналізувати її. Переваги дронів – вони працюють цілий рік. Навіть взимку, облітаючи поля, вони можуть аналізувати їхній стан, посіви, кількість снігу. А навесні, коли важлива кожна хвилина і у агронома критично не вистачає часу на об’їзд усіх полів, достатньо просто запустити дрон, потім продивитися відео і перевірити якість оранки та інших технологічних операцій, проведених у полі. В цьому випадку є можливість швидкого коригування виявлених недоліків, які згодом негативно вплинуть на врожай. Безпілотні літальні апарати знімають поля в різних спектрах, що дає змогу виявити низини чи горби, розуміти розподіл вологи, добрив на полі. Відео допомагає правильно вирахувати вегетаційний індекс, а з його допомогою обчислити необхідні обсяги азотних добрив.

Співзасновник ведучої української компанії з упровадження безпілотних технологій Drone.UA Валерій Яковенко розповів і показав, як безпілотні технології оптимізують роботу агропідприємств та як використовувати техніку в точному землеробстві. За три роки роботи на ринку загальний земельний банк клієнів Drone.UA, які використовують їхній продукт, складає 1,5 млн гектарів.

«Важливо правильно оцінювати потенціал технологій безпілотників. Дрони — це насамперед інструмент для отримання точних метричних даних і проведення спектральної діагностики, — зазначає Валерій Яковенко. — А якщо говорити простими словами, то дрон дозволяє зафіксувати те, що людський зір не може побачити, і саме в цьому цінність безпілотника». Цікаво, що в кінці минулого року в США почали офіційно реєструвати дрони і майже відразу ж зареєстрували перший дрон, вироблений в Україні. Безпілотник від Drone.UA складається з платформи-планера, оптичних сенсорів, наземної станції й системи управління. Дрон може літати на висоті до 3 км і знаходитися в повітрі до 2 годин. За один виліт безпілотник здатний просканувати до 400 га площі з розширенням від 1 см/піксель. Віднедавна Drone.UA в рамках проекту ZemliOnline надає доступ до моніторингу стану посівів із супутників безкоштовно. Програма призначена для сільгосппідприємств різних розмірів без обмеження по оброблюваній площі. В рамках проекту Drone.UAнадасть дані супутникового моні- торингу посівів за 2016 рік, включаючи: динаміку активності вегетації у вигляді карт і діаграм; карту рельєфу; виявлення проблемних зон; оцінку врожайності (тестова версія). Кожен учасник безкоштовного моніторингу 2016 року отримує також знижку 30% від вартості в 2017 році.

АУДИТ ЗЕМЕЛЬНОГО БАНКУ

 Артем Бєлєнков, керівник SmartFarming

Завдяки проведенню аудиту земельного банку можна визначити, скільки у вас реально землі, наскільки ефективно працює земельна служба і чи відповідають виділені бюджети реально оброблюваним і орендованим площам. Для формування електронних карт земельних ділянок потрібно використовувати всі джерела – кадастрову карту України, обмінні файли, паперові карти розпаювання. Наступний крок — створення бази всіх сканкопій точного реєстру договорів оренди і перевірка по сканам всього реєстру, який ведеться в обліковій системі. При цьому потрібно розуміти, що:

 • неправильно оформлені документи («лівий» підпис, неправильний шаблон документа, неправильні реєстраційні дані) – ризик втрати земельного банку в будь-який час;
 • неправильно внесена в облік інформація (терміни дії договорів, статуси оформлення, кадастровий номер, умови оплати) – фінансові втрати;
 • відсутність документів за до- говорами, які є в обліку, — ймовірність обману, ризики втрати зем- лі, судових позовів.

Статистика свідчить, що близько 60% записів у реєстрі мають або неповну інформацію, або неправильно внесену. А серед найпоширеніших помилок — інформація про терміни оренди/реєстрації або про їх продовження, грошова оцінка та % орендної плати. Наступний крок – електронні контури полів, які мають бути точними. Є різні методи обмірів, йдемо від найменш до найбільш точного:

 • оцифрування полів за геопорталами;
 • обмір полів з GPS трекером/агрометром;
 • обмір полів технікою з RТК-точністю;
 • оцифрування полів за супутнико- вими знімками;
 • геодезичні роботи (у т. ч. з дронами).

Хочу звернути увагу, що потрібен не тільки контур поля, а і його актуальна «фотографія». Тому підходить або варіант із супутниковими знімками, або з дронами. Перший варіант поки що дешевший, швидший і більш ніж влаштовує за якістю. Його й беремо за основу. За основу реєстру полів беремо актуальну інформацію, на які поля і яку площу за фактом витрачали гроші. Спочатку ми кладемо порізані кубиками карти сільських рад. Важливо, щоб на них були номери земельних ділянок і кадастрові номери. Щоб розуміти, де орендована земля і яка географія ваших основних проблем, необхідно додати до карти сільських рад реєстр договорів оренди. На цьому етапі отримуємо два надважливі результати:

 • тематичні карти з усіх важливих питань – неправильно оформлені договори, ризики по термінах оренди, ризики по статусу договору, карту по виплатам і т.п.;
 • ідентифікація усіх невідповідностей – між площею ділянки за договором і в натурі, кадастрових номерів, реєстрації і т. д.

Далі ми накладаємо точну карту полів, що дасть розуміння, які земельні ділянки знаходяться поза межами полів і навпаки — чужі ділянки, що входять до ваших полів. На карті з’являється необґрунтована обробка землі, яка знаходиться поза орендованими земельними ділянками. Також настає розуміння щодо земельних ділянок, які ви орендуєте, але не обробляєте повністю з технічних причин. Ви отримуєте інформацію: щодо можливого обміну земельними ділянками; розрахунки площі, яка необґрунтовано оброблюється; дані з технічних втрат орендованої землі; географічну прив’язку всіх договірних проблем до конкретних полів. Далі додаємо на карту полів фактичний реєстр полів і отримуємо дані щодо розбіжності площі полів у обліку та в натурі й розбіжності кількості полів і загальної оброблюваної площі. Таким чином ви отримали інформацію для подальшого прийняття рішень, адже після аудиту по кожному блоку потрібно провести певні дії. Компанії часто намагаються вирішити ці питання самостійно і, як правило, зовсім не системно. Для цього потрібні компетентні співробітники з великим часовим ресурсом, грамотний проектний менеджер всередині компанії, повноваження і бюджети. Власними силами це зробити практично нереально.  

Матеріал опублікувано на шпальтах видання "Аграрний тиждень"

Підписатись на наші новини

Доброго дня!

Дякуємо за інтерес до наших послуг.

Залиште свої контакти і наш менеджер зв'яжеться з Вами і надасть всю необхідну інформацію

Консультант
Потрібна консультація?

Телефонуйте за номером +38 067 829 10 80
або залиште свої контактні дані і ми з вами зв'яжемося

Клієнти та Партнери

 • UkrLandFarming
 • Кернел
 • Миронівський Хлібопродукт
 • Астарта-Київ
 • Мрія
 • ІМК
 • Агрейн
 • Приват-АгроХолдинг
 • HarvEast
 • УкрАгроКом-Гермес-Трейдинг
 • Зерновий альянс – Баришівська зернова компанія
 • Фрідом Фарм Інтернешнл
 • Continental Farmers Group
 • ED&F Man
 • Agricom Group
 • Агро-Регіон
 • Централ Фармінг Юкрейн
 • Лендфорт
 • Агро-КМР
 • Фаворит-Агро
 • АМГ Миронівське
 • Бершадь Агроплюс
 • Грін Тім
 • Флора
 • MAS Seeds Україна
 • Syngenta
 • CAS
 • SmartDrones
 • Frendt
 • Meteotrek
 • Лабораторія AgroScope
 • DroneDeploy
 • OMP
 • AgGeek

Зворотний дзвінок